2014/Workgroups

2014 Telluride Neuromorphic Cognition Workshop Topic Areas and other work groups

Workshop results: Enter the results of your topic areas here

animated gif

There are four kinds of groups to subscribe to:

Main Topic Areas

Click on each topic title to see more details of the proposed work for the topic.

Human Cognition: Acoustic Priming, Imagination and Attention

Members: Alain de Cheveign, Erik Billing, Chetan Singh Thakur, Daniel Neil, Dorothee Arzounian, David Karpul, Edmund Lalor, Estela Bicho, Greg Cohen, Giovanni Di Liberto, Guillaume Garreau, James OSullivan, John Foxe, Jonathan Tapson, Jessica Thompson, Lakshmi Krishnan, Malcolm Slaney, Marcela Mendoza, Manu Rastogi, Mark Wang, Ernst Niebur, Paul Verschure, Psyche Loui, Daniel Whittet, Ryad Benjamin Benosman, Sadique Sheik, Stephen Deiss, Shih-Chii Liu, siohoi ieng, Simon Kelly, Tony Lewis, Thomas Murray, Tobi Delbruck, Victor Benichoux, victor minces, Vikram Ramanarayanan, Andre van Schaik, Xavier Lagorce, Yves Boubenec, Yulia Sandamirskaya

Organizers:: Shihab Shamma (Univ. of Maryland) Malcolm Slaney (Microsoft) Edmund Lalor (Trinity College, Dublin) Barbara Shinn-Cunningham (Boston University)

Motion and Action Processing on Wearable Devices

Members: Boris Duran, Luis Camunas, Cheston Tan, Jorg Conradt, Ching Teo, Daniel Neil, David Karpul, Estela Bicho, Francisco Barranco, Cornelia Fermuller, Greg Cohen, Garrick Orchard, Himanshu Akolkar, John Chiasson, Julien Martel, Jamal Molin, Jonathan Tapson, Kayode Sanni, Marcello Mulas, Manu Rastogi, Mark Wang, Michael Pfeiffer, Ryad Benjamin Benosman, Sadique Sheik, Stephen Deiss, Sergio Davies, Shih-Chii Liu, siohoi ieng, shashikant koul, Timmer Horiuchi, Tony Lewis, Tobi Delbruck, Terry Stewart, Vikram Ramanarayanan, Andre van Schaik, Wang Wei Lee, Xavier Lagorce, Yulia Sandamirskaya, Yezhou Yang

Organizers:: Michael Pfeiffer (INI-UZH) Ryad Benjamin Benosman (UPMC, Paris) Garrick Orchard (NUS, Singapore) Cornelia Fermuller (Univ. of Maryland)

Planning with Dynamic Neural Fields: from Sensorimotor Dynamics to Large-Scale Behavioral

Members: Ashley Kleinhans, Erik Billing, Boris Duran, Chetan Singh Thakur, Jorg Conradt, Daniel Neil, Wolfram Erlhagen, Estela Bicho, Francisco Barranco, Cornelia Fermuller, Greg Cohen, Guillaume Garreau, Gregor Schoner, John Chiasson, Jonathan Tapson, Mariel Alfaro Ponce, Manu Rastogi, Mathis Richter, Andrew Mundy, Paul Verschure, Stephen Deiss, Shih-Chii Liu, shashikant koul, Tim C. Pearce, Timmer Horiuchi, Tony Lewis, Thomas Murray, Tobi Delbruck, Thomas Trappenberg, Terry Stewart, victor minces, Vikram Ramanarayanan, Xavier Lagorce, Yulia Sandamirskaya, Yezhou Yang

Organizers: Yulia Sandamirskaya (RUB, Bochum) Erik Billing (U. Skovde)

Neuromorphic Olympics

Members: Ashley Kleinhans, Anne Collins, Erik Billing, Brandon Kelly, Cheston Tan, Chetan Singh Thakur, Jorg Conradt, Daniel Neil, David Karpul, Diogo Pata, Estela Bicho, Cornelia Fermuller, Greg Cohen, Giovanni Maffei, Himanshu Akolkar, Jasmine Berry, Julien Martel, Jonathan Tapson, Marcello Mulas, Manu Rastogi, Andrew Mundy, Mark Wang, Nicolas Oros, Michael Pfeiffer, Sadique Sheik, Stephen Deiss, Sergio Davies, Shih-Chii Liu, shashikant koul, Timmer Horiuchi, Tobi Delbruck, Thomas Trappenberg, Terry Stewart, Vikram Ramanarayanan, Andre van Schaik, Wang Wei Lee, Xavier Lagorce, Yulia Sandamirskaya

Organizers: Jorg Conradt (TUM) Terry Stewart (University of Waterloo)

Embodied Neuromorphic Real-World Architectures of Perception, Cognition and Action

Members: anna mura, Erik Billing, Brandon Kelly, Boris Duran, Luis Camunas, Jorg Conradt, Daniel Neil, Daniel Mendat, Diogo Pata, Estela Bicho, Greg Cohen, Guillaume Garreau, Giovanni Maffei, Garrick Orchard, Jasmine Berry, Jamal Molin, Jonathan Tapson, Kayode Sanni, Marcela Mendoza, Manu Rastogi, Mathis Richter, Andrew Mundy, Mark Wang, Ernst Niebur, Michael Pfeiffer, Paul Verschure, Sadique Sheik, Stephen Deiss, Sergio Davies, Shih-Chii Liu, shashikant koul, Tim C. Pearce, Timmer Horiuchi, Tony Lewis, Thomas Murray, Tobi Delbruck, Thomas Trappenberg, Terry Stewart, Vikram Ramanarayanan, Xavier Lagorce, Yulia Sandamirskaya

Organizers: Andreas Andreou (Johns Hopkins University) Paul Verschure (UPF, Barcelona)

Computational Neuroscience Talks

Members: Alain de Cheveign, Ashley Kleinhans, Erik Billing, Cheston Tan, Chetan Singh Thakur, Jorg Conradt, Ching Teo, Daniel Neil, David Karpul, Wolfram Erlhagen, Estela Bicho, Cornelia Fermuller, Greg Cohen, Giovanni Di Liberto, Guillaume Garreau, Giovanni Maffei, Julien Martel, Jamal Molin, Jonathan Tapson, Jessica Thompson, Marcela Mendoza, Marcello Mulas, Manu Rastogi, Mathis Richter, Andrew Mundy, Mark Wang, Nicolas Oros, Ernst Niebur, Michael Pfeiffer, Paul Verschure, Ryad Benjamin Benosman, Sadique Sheik, Stephen Deiss, Shih-Chii Liu, siohoi ieng, shashikant koul, Tim C. Pearce, Timmer Horiuchi, Tony Lewis, Thomas Murray, Tobi Delbruck, Thomas Trappenberg, Victor Benichoux, Vikram Ramanarayanan, Andre van Schaik, Xavier Lagorce, Yves Boubenec, Yulia Sandamirskaya, Yezhou Yang

Organizer: Terrence Sejnowski (Salk Institute)

Attachments